"Komu sa nepení, tomu sa zelení." Tento krásny slogan, ktorý som si nedávno všimla na stránke s prírodnou kozmetikou úplne vystihuje jej podstatu. Mydlo, ktoré si kúpite alebo vyrobíte doma z prírodných surovín nemá zvyčajne príliš veľkú penivosť, to isté platí pre šampóny či zubné pasty. Čistiace schopnosti kozmetických výrobkov teda nezávisia od peny, na ktorú sme si nejako veľmi zvykli a navyše ak príliš penia je to znak toho, že do nich bolo pridané niečo chemické.
Viete čo všetko obsahuje zubná pasta? Zoberte si vašu a skúste google, určite budete prekvapení koľko z daných vecí ani len nepatrí do úst. Ja som sa po prečítaní pár článkov rozhodla zavrhnúť klasickú zubnú pastu a vyrábať si vlastnú.
Na prírodnú si treba chvíľu zvykať, je to niečo úplne iné ako poznáme z obchodov. Ústa nie sú plné peny, pasta nie je presladená a nemá ani zvláštne neprirodzenú mentolovú chuť. Ak klasickú zubnú pastu používate roky, tak sa pokúste túto jej prírodnú verziu nezavrhnúť po dvoch dňoch 😊 Verím, že si ju obľúbite.
Receptov na zubnú pastu na báze kokosového oleja je na internete naozaj veľa, olej v ústach mi však nevyhovuje, navyše mám nutkanie umyť si kefku mydlom po každom použití 😀 ale určite stojí za vyskúšanie, každému predsa vyhovuje niečo iné.
Takže napríklad zmiešame tekuté- kokosový alebo olivový olej s niečím sypkým- sóda bikarbóna, íl, škorica, aktívne uhlie, kurkuma...
Z mojich skúsenosti- sóda bikarbóna nie je veľmi vhodná, aj keď ju nájdete vo väčšine receptov na prírodnú zubnú pastu, jednoducho na citlivé zuby vôbec neodporúčam. Kurkuma má skvelé bieliace účinky, ale menej je viac. To, že mi zafarbila kefku mi až tak nevadí, ale, že si potom musím drhnúť ústa ešte 5 min, pretože kožu okolo pier zafarbí neuveriteľnou rýchlosťou, to mi celkom vadí 😀 aktívne uhlie, s ktorým sa vrece roztrhlo a veľa značiek práve ponúka hit tejto sezóny "čiernu pastu" má tiež vraj výborné bieliace účinky, to však neviem potvrdiť, po dvoch razoch, čo som ho vyskúšala, môjmu umývadlu sa proste nepáči 😊 no a čo sa týka škorice, s tou opatrne, najmä ak pridáte aj esenciálny škoricový olej, ja som si jemne popálila ďasná.
Ale poďme k dnešnému receptu, zatiaľ sa mi najviac osvedčila zubná pasta nie s olejom, ale s vodou. Jedinou nevýhodou je že ma krátku životnosť a preto sa musí skladovať v chladničke, najlepšie spotrebovať do 2 týždňov. Recept je cca na 25-28 použití, zavísí koľko pasty použijete, ale veľkosť hrášku naozaj stačí.
+ miska
plastová alebo sklenená lyžička
nádobka/ obal
Všetky pomôcky si pred použitím vydezinfikujeme, a to buď silným alkohom alebo povaríme chviľku v horúcej vode. Ja som občas lenivá, tak to všetko iba opláchnem vriacou vodou.
Suroviny dokopy zmiešame plastovou, keramickou alebo sklenenou lyžičkou, pretože íl reaguje s kovmi. Ako obal môžete použiť aj vyčistený obal zo zubnej pasty alebo malý zaváraninový pohár.
Ak sa vám zdá nepraktické vyrábať si pastu tak často, životnosť sa dá predĺžiť prírodným konzervantom- extraktom z grepfruitových jadierok, ale ten ešte osobne nemám odskúšaný. Prípadne si môžete sypké suroviny zmiesať a neskôr len domiešať vodu, takto ušetríte čas.
Dúfam, že sa vám recept páči, napíšte komentár či aj vy používate prírodnú pastu, kľudne sa podeľte o recept alebo sa ešte len chystáte na tento experiment 😊
Menovky:
Iné,
Prírodná Kozmetika,
sk
Prihlásiť na odber:
Zverejniť komentáre (Atom)
cao Ivka, ja by som si ju od teba kupila. Za kolko mi to vies spravit? Asi skor tu sypku zmes. Listen- a co take zle sa v tej paste nachadza? Pekny text si napisala na zaciatku, možem povedať :)
OdpovedaťOdstrániť