'Periem, perieš, perieme!'




'Mysli EKO- ekologicky a ekononomicky!'

Tento príspevok začnem receptom na aviváž nakoľko som ju začala používať skôr ako prací gél a som s ňou nad mieru spokojná. Osobne si myslím, že v tomto už naozaj nie je cesty späť 😊
Žiadne chemikálie a zmäkčovadlá, je ekologická- nezaťažuje životné prostredie, ekonomická- pár centov na každé pranie a zdvoch ingrediencií maximálne jednoduchá na výrobu. Ocot dezinfikuje nielen prádlo, ale aj práčka sa mu teší. Ak sa obávate, že prádlo bude cítiť octom, vôbec sa nemusíte, takmer vôbec ho necítiť. Ak pridáte do prania esenciálne oleje, úžasná vôňa je zaručená
Tu je základný recept:  


V litrovej fľaši (kto chce samozrejme môže použiť vačšiu) si zmiešam vodu a ocot v pomere 1:1. Do prania na 5kg prádla pridávam do nádobky na aviváž cca 70ml.  

Čo sa týka esenciálnych olejov, otestovala som ich už zopár, tak sa podelím s tipmi 😉
U mňa na prvom mieste je MEDOVKA, ktorá je so svojou citrusovo bylinkovou vôňou jednoducho skvelá (aj) na pranie, celý byt nám úžasne vonia, keď periem s týmto olejom. Na druhom čestnom mieste je LEVANDUĽA. Tento olej má u mňa nezastupiteľné miesto a tak pri praní nesmie chýbať. Prádlo si najdlhšie zachovalo vôňu práve s týmito esenciami.
Ak máte chuť na niečo sviežejšie odporúčam MANDARINKU, vôňa je však menej intenzívna. POMARANČ pre istotu používam iba pri tmavom prádle nakoľko je sýto oranžovej farby, preto ho ani veľmi neodporúčam. PALMORUŽA je naopak niečo sladšie, ale výsledok je veľmi prchavý. 

Na várku 5kg prádla kvapkám priamo do nádobky na aviváž cca 10-12 kvapiek esenciálneho oleja. 

A poďme na prácí gél/sliz.
Tých receptov na internete je kopec, líšia sa väčšinou pomerom mydla a pracej sódy, prípadne niekto ako bielidlo používa pekarbonát sodný. Ja používam jednoduchý recept, ktorý som si vďaka pomeru jednoducho zapamätala a nemusím nikdy listovať a opätovne ho hľadať. 


Postup: 
  • Mydlo nastrúhajte na jemné vločky
  • Vločky zalejte polovicou horúcej vody (čiže 100g mydla- 100ml vody) a miešajte kým sa roztopia (haha áno obrovská misa 😃)
  •  V uzatváreteľnej nádobe, kde budete gél uskladňovať zmiešajte sódu na pranie s druhou polovicou horúcej vody (opät 100g sódy a 100ml vody)
  • Zmiešajte rozpustené mydlo so sódou a primiešajte postupne studenú vodu 

  • Nechajte do ďalšieho dňa odstáť. Je možné, že sa vytvoria dve vrstvy, jedna vodová a druhá veľmi hustý gél, treba to opäť premiešať a po pár hodinách je to spojené a pripravené na použitie 
Mydlo na pranie je dostupné bežne v drogérii a teraz sa už dajú kúpiť priamo aj mydlové vločky.
Pre tých, ktorí si chcú vyrobiť vlastné mydlo na pranie,či už v rukách alebo na výrobu mydlových vločiek, recept nájdete TU

Moje skúsenosti s týmto domácim gélom sú pozitívne, aj keď občas nie úplne 100% najmä čo sa týka škvŕn po pote a deodorante čo však môže byť spôsobené aj mojím deodorantovým testovacím obdobím.

Priamo do bubna práčky pridávam na 5kg prádla približne 150-200ml gélu, závisí však aj od hustoty gélu. Čím viac studenej vody pridáte tým bude gél riedší a môžete ho pridať viac. 

Pred tým než som začala používať tento domáci gél, som prečítala mnoho článkov, ktoré sa diametrálne od seba líšia. Niektorí nedajú na gél dopustiť, no iní ho zatracujú. Je asi na každom urobiť si vlastný záver. Ja som zatiaľ spokojná, no som v testovacom období, možno po roku si dokážem povedať, či je to ten správny prostriedok na pranie pre mňa a samozrejme pre oblečenie. Určite vás budem informovať 😊

Na záver už spomeniem iba prečo aspoň vyskúšať tento prací prostriedok: 
  • žiadne alergény
  • vhodný pre deti
  • pomerne jednoduchý na výrobu
  • lacný
  • ekologický
  • kontrolujete ingrediencie
  • nezaťažuje čističky odpadových vôd
Používate už vlastné pracie prostriedky alebo sa len chystáte? Podeľte sa o skúsenosti 😊


    0 komentárov:

    Zverejnenie komentára